دریانورد استفاده عنکبوت دریایی اکسیژن

دریانورد: استفاده عنکبوت دریایی اکسیژن سیستم اندام عنکبوت عنکبوت دریایی

گت بلاگز وب‌گردی این عنکبوت دریایی با تپش روده زنده است

نتایج یک مطالعه تازه نشان می‌دهد که گردش اکسیژن در بدن عنکبوت دریایی وظیفه سیستم گوارشی این جانور است و نقش قلب در این پروسه بسیار کمرنگ است.

این عنکبوت دریایی با تپش روده زنده است

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان؛ به نقل از ScienceAlert، تاکنون دانشجویان زیست‌شناسی هر لحظه دم از این می‌زدند که چگونه یک قلب تپنده خون و اکسیژن را در سراسر بدن به گردش درمی‌آورد و چه عضو مهمی است ولی نتیجه های تحقیقات تازه نشان می‌دهد که این پدیده مشمول بر همه جانوران نمی‌شود. البته اگر منصف باشیم هیچ کس از وجود استثنای عجیب و غریب این قانون اطلاع نداشت: عنکبوت دریایی.
این ساکنان نامعمول اقیانوس، که علیرغم نامشان به سرده عنکبوتیان تعلق ندارند، جایگزین منحصر به‌فردی را جهت قلب، اندام حیاتی که همه ما زنده نگه داشته، پیدا کرده‌اند. عنکبوت دریایی با استفاده سیستم گوارشی خود به عنوان یک پمپ، اکسیژن را در اطراف بدنش به حرکت درمی‌آورد.

عبارات مهم : استفاده – عنکبوت
ممکن است این توانایی تازه کشف شده، یک راه‌حل تکاملی غیرطبیعی باشد ولی عنکبوت‌های دریایی خود نیز ارگانیسم‌های معمولی به شمار نمی‌روند؛ تقریبا تمامی سطح بدن این جانور از پاهای باریک و چندش‌آورش تشکیل شده است است.

به گفته آرتور وودز زیست‌شناس از دانشگاه مونتانا، به علت همین اندام‌های میخ‌مانند است که عنکبوت دریایی چنین کارکردهای متابولیکی حیاتی را اتخاذ کرده‌ است.
وود توضیح می‌دهد: «برخلاف سیستم گوارشی مرکزی ما که تنها به یک حفره در بدن محدود می‌شود، سیستم گوارشی عنکبوت دریایی چندین بار منشعب شده است است و هر بخش از لوله‌های گوارشی به انتهای یک پا ختم می‌شود. در واقع، سیستم گوارشی عنکبوت دریایی فضا پرکن است و در همه جای بدن این جانور وجود دارد درست مانند سیستم گردش خون ما که در سراسر بدنمان کشیده شده است است».
باوجود اینکه می‌دانستیم سیستم گوارشی منشعب عنکبوت دریایی در پاهای آنها هم حضور دارند ولی تا پیش از این دانشمندان نمی‌دانستند که این سیستم پیچیده شکمی وظیفه ضربان‌سازی زیر آب را برعهده دارد.
وودز درحال مطالعه روی پدیده رشد غیرعادی جانوران قطبی (پدیده‌ای که در آن گونه‌های قطبی در آب و هوای گرم‌تر جثه بزرگ‌تری نسبت به همتایان خود دارند) در قطب جنوب بود که متوجه نادرست بودن چیزی در تحقیقات خود راجع به عنکبوت‌های دریایی شد.
با وجود اینکه عنکبوت‌های دریایی دارای قلب تپنده هستند ولی طبق مشاهدات وودز قلب این موجود بسیار ضعیف می‌تپد و به نظر نمی‌رسد توانایی پمپاژ خون به خارج از قفسه سینه (قسمت شکمی) را داشته باشد.

این عنکبوت دریایی با تپش روده زنده است

در عوض، مکانیسم حرکات سیستم گوارشی (انقباض و انبساط عضلات درونی شکم) کار قلب را انجام می‌دهد. وودز در نظر گرفت که شاید نه تنها وظیف سیستم گوارشی هضم نباشد، شاید جابه‌جایی گازهای تنفسی در سراسر بدن هم جزئی از وظایف این سیستم باشد.
تیم تحقیقاتی وودز 12 گونه متفاوت عنکبوت دریایی از قطب جنوب و ساحل غربی آمریکا را جمع کرد و خون‌ آنها را آغشته به رنگ شیمیایی کرد. محققان میزان اکسیژن آب را کم کردن دادند تا نفس کشیدن را جهت عنکبوت‌ها سخت‌تر کنند، سپس متوجه شدند حرکات حلقوی سیستم گوارشی زیاد کردن یافت، درست مانند ضربان قلب انسان هنگامی که که در حال ورزش کردن باشد.
به گفته محققان، ممکن است موجودات دریایی دیگر از چنین سیستم تنفسی مشابهی استفاده کنند.

منبع:آنا

نتایج یک مطالعه تازه نشان می‌دهد که گردش اکسیژن در بدن عنکبوت دریایی وظیفه سیستم گوارشی این جانور است و نقش قلب در این پروسه بسیار کمرنگ است.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: استفاده | عنکبوت | دریایی | اکسیژن | سیستم | اندام | عنکبوت | عنکبوت دریایی

این عنکبوت دریایی با تپش روده زنده است

این عنکبوت دریایی با تپش روده زنده است

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz